GABRIEL BURTANETE, APROAPE DE PODIUM

Gabriel Burtănete s-a clasat, duminică seară, pe locul 5 în finala concursului de sărituri din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Munchen. Buzoianul a fost notat cu 14.316 şi a fost singurul sportiv român calificat într-o finală la aparate. Campion european a devenit britanicul Jake Jarman (14.983), urmat, pe podium, de armeanul Artur Davytian (14.983) şi de ucraineanul Igor Radivilov (14.899).

Anterior, în concursul de individual-compus al Europenelor de la Munchen, gimnastul buzoian s-a clasat pe locul 17. Echipa României, formată din Andrei Muntean, fraţii Gabriel şi Robert Burtănete, Răzvan Marc şi Roland Modoianu, s-a clasat pe locul 10 şi a obţinut calificarea la Campionatele Mondiale de la Liverpool, din luna noiembrie.