ATENTIE LA CAMIONETA CARE-TI SALVEAZA VIATA!

De luni, 4 iulie începe depistarea activă a tuberculozei în județul Buzău – Screening TB
Proiectul national vizeză 16 comune unde caravana mobilă va asigura
servicii medicale gratuite pentru sănătatea plămânilor și depistarea tuberculozei

Buzău, Iulie 2022
Glodeanu Siliștea, Smeeni, Merei, Berca, Scorțoasa, Pârscov, Brăiești, Vintilă Vodă, Grebănu, Râmnicelu, Puiești, Balta Albă, Ziduri, Cochirleanca, Vadu Pașii, Săgeata sunt comunele buzoiene unde va merge caravana de depistare activă a tuberculozei începând de luni, 04 iulie 2022. Proiectul Screening TB coordonat de Institutul de Pneumoftiziologie Marius Nasta din București oferă servicii medicale gratuite buzoienilor din zone rurale unde au fost înregistrate în ultimii ani cazuri de tuberculoză.

Conform datelor statistice incidența tuberculozei în județul Buzău este de 35,2 cazuri la suta de mii de locuitori. România este țara din Uniunea Europeană cu cel mai mare număr de bolnavi de tuberculoză depistați și aflați în tratament.

Caravana Screening TB va strabăte comunele anunțate vreme de o luna și jumătate și va asigura accesul facil, aproape de casă, la consultațiile medicale puse la dispoziție în cabinetul mobil după următorul program:

Localitatea Data
Glodeanu Siliștea 04.07.2022
Smeeni 05-06.07.2022
Merei 07-11.07.2022
Berca 12-13.07.2022
Scorțoasa 14-15.07.2022
Pârscov 18-20.07.2022
Brăiești 21.07.2022
Vintilă Vodă 22-25.07.2022
Grebănu 26-27.07.2022
Râmnicelu 28.07.2022
Puiești 29.07-01.08.2022
Balta Albă 02.08.2022
Ziduri 03.08.2022
Cochirleanca 04-05.08.2022
Vadu Pașii 08-10.08.2022
Săgeata 11-12.08.2022

Este vorba despre o camionetă dotată cu aparatură de radiologie și diagnostic molecular rapid – cea mai avansată metodă de identificare a infecției cu bacilul tuberculozei – precum și un program de inteligență artificială care ajută la depistarea tuberculozei și a altor 14 patologii pulmonare. Serviciile medicale ale caravanei sunt asigurate de personal medical specializat.

De la demararea activității de screening al tuberculozei jumătate din județele Românie au intrat în acest proiect, aproape 50 de mii de români beneficiind de serviciile caravanei. Județul Buzău se va număra de luni printre acestea iar Prefectura județului prin vocea prefectului Daniel-Marian Țiclea sprijină acest demers medical.

“Am trăit alături de medici perioada pandemiei și impreună cu toate cadrele medicale am reușit să scoatem corabia la mal. Am văzut, atunci, oameni care și-au împins limitele, profesioniști care nu au avut liniște, care au luptat cu virusul, care au scos oameni din ghearele morții. Mi-am propus de atunci să pun umărul și să sprijin tot ce înseamnă sistemul medical. Cu toții avem datoria să facem mai mult în zona prevenției iar proiectul desfășurat la Buzău de specialiștii Institului de Pneumoftiziologie Marius Nasta poate face mult bine. În urmă cu 100 de ani, TBC-ul nu se trata, însă acum, există șansa tratării acestei boli, dacă diagnosticul este stabillit la timp.

De aceea, le recomand buzoienilor din localitățile în care va ajunge caravana de depistare a tuberculozei, să fie deschiși, să accepte discuția cu medicii și tratamentul, dacă e cazul. Doar așa vor putea învinge boala! Doar așa vor putea avea o viață normală și îi vor putea proteja pe cei dragi!”

Tuberculoza este o boală de origine infecțioasă, cauzată de bacilul Koch care se răspândește pe calea aerului de la persoana bolnavă la cele sănătoase. Depistatrea tuberculozei pulmonare se face cel mai frecvent cu ajutorul unei simple radiografii, urmată desigur de alte investigații medicale atunci când apare suspiciunea îmbolnăvirii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Privacy Policy Settings