Ateliere Meșteșugărești 2025, organizate la Muzeul de Etnografie „Vergu-Mănăilă”

Muzeul Județean Buzău anunță reluarea programului de ateliere meșteșugărești. Încă de la început am avut în vedere importanța transmiterii meșteșugurilor tradiționale către tinerele generații, într-un cadru organizat, coordonat de meșteri populari buzoieni și în spații muzeale tematice. Scopul acestora este acela de a transmite valorile culturale tradiționale românești atât prin experiență practică, dar și prin accesul la patrimoniul cultural național valorificat muzeal în cadrul Muzeului de Etnografie „Vergu-Mănăilă”. De la lansarea acestui program, în anul 2021, și până în prezent peste 700 de participanți, elevi și adulți din Buzău, Prahova, Brașov, Galați și municipiul București s-au numărat printre beneficiarii direcți. Dintre tematicile atelierelor susținute menționăm încondeiatul ouălor, cusut motive tradiționale, confecționarea de opinci, pictură icoane pe sticlă, realizare de mărțișoare tradiționale, cusut ii, tors, realizarea de recipiente din lut și multe altele.
Experiența tehnică și organizatorică a specialiștilor muzeului căpătată în acești ani a făcut ca astfel de ateliere să fie organizate, la solicitarea partenerilor, și în afara țării pentru comunitățile de români din Spania, Belgia și Cipru.
Atelierele meșteșugărești vor fi organizate și în acest an la sediul Muzeului de Etnografie „Vergu-Mănăilă”, str. Războieni, nr. 8 și vor avea loc după programul menționat mai jos, cu începere de la ora 11.00:
25 ianuarie, atelier de țesut (pe carton);
15 februarie, atelier de cusut batiste tradiționale în miniatură;
1 martie, atelier de confecționat mărțișoare tradiționale;
12 aprilie, atelier de încondeiat ouă;
1 iunie, atelier de împletit jucării din pănuși;
21 iunie, atelier de confecționat ii în miniatură;
26 iulie, atelier de modelaj în lut și demonstrație de olărit;
23 august, atelier de pictat icoane pe sticlă;
20 septembrie, atelier de împletit pănuși;
18 octombrie, atelier de modelaj în lut și demonstrație de olărit;
22 noiembrie, atelier de confecționat opinci în miniatură;
20 decembrie, atelier de confecționat sorcove.
Participanții și însoțitorii acestora au acces gratuit, în zilele atelierelor, la vizitarea colecției de etnografie.
Pentru detalii și programări vă rugăm să ne contactați la numărul de telefon 0772 255131, de luni până vineri, în intervalul orar 8:30 – 14:00.
Vârsta minimă de participare este 7 ani.